منو
سبد شما

دیود، ترانزیستور، IGBT و انواع نیمه هادی ها > دیود و پل دیود

دیود چیست ؟

دیود یک قطعه نیمه هادی است که عمل یکسوسازی را در مدارات الکترونیکی را انجام می‌دهد. دیودها از پیوند میان نیمه هادی نوع n و نوع p به وجود می‌آیند. پایه متصل به نیمه هادی نوع n کاتد و پایه متصل به نیمه هادی نوع p آند نامیده می‌شود. هنگامی که ولتاژ آند نسبت به کاتد بیشتر از مقدار ولتاژ آستانه هدایت باشد، دیود شروع به هدایت کرده و جریان را از خود عبور می‌دهد. در این حالت می‌گوییم دیود در بایاس مستقیم قرار دارد. هنگامی که ولتاژ کاتد نسبت به آند بیشتر باشد دیود در حالت بایاس معکوس قرار گرفته و تقریبا جریانی از خود عبور نمی‌دهد.

دیود پل :

از رایج ترین کاربرد دیودها استفاده از آن ها در مدارات یکسوساز جریان های متناوب می‌باشد. یکسو کننده ها در انواع تمام موج و نیم موج وجود دارند. پل دیودی یا یکسوساز پل یک یکسوکننده تمام موج است که از ترکیب چهار عدد دیود پیوندی P-N تشکیل می‌شود. در هر زمان دو دیود در بایاس مستقیم و دو دیود در حالت بایاس معکوس قرار دارند. در نتیجه نیم سیکل های مثبت و منفی سیگنال سینوسی ورودی، در خروجی مثبت خواهد بود.

انواع دیودها :

دیودها در انواع دیود پیوندی P-N، دیود زنر، دیود شاتکی، دیود لیزری، دیود LED، پل دیودی، دیود بهمنی تولید می‌شوند.

کاربرد انواع دیودها و پل های دیودی :

دیودها در مواردی همچون مدارات یکسوساز، مدارهای برش سیگنال، ضرب کننده های ولتاژ، حفاظت از مدار در برابر جریان های معکوس، مدارهای level shifter و ... به کار می‌روند.

فروشگاه اینترنتی مکاترونیک مرکز پخش و فروش آنلاین انواع دیود و پل دیود بوده و در این دسته بندی می توانید مدل های مختلفی از دیود و پل دیود مانند: دیود 1N5819, دیود زنر 6.2 ولت 1/2 وات, دیود زنر 6.8 ولت 1/2 وات, دیود زنر 7.5 ولت 1/2 وات, دیود زنر 5.6 ولت 1 وات, پل دیود فلزی 10 آمپر | KBPC1004, دیود زنر 11.3 ولت 1/2 وات | HZ11A3, دیود زنر 10 ولت 1/2 وات, دیود های ولتاژ و فست 2CL75, دیود ERA15 | FIT3 را به همراه قیمت به روز مشاهده نمایید. پیشنهاد میکنیم جهت مشاهده قیمت دیود و پل دیود با تخفیف های مناسب در سایت ثبت نام نمایید.
نمایش 1 تا 12 از 102 (9 صفحه)