منو
سبد شما

قیمت و خرید انواع قطعات SMD

SMD چیست؟

با پیشرفت علم و استفاده روز افزون از تجهیزات الکترونیکی، هر روزه نیاز به ساخت بردهای الکترونیکی پیچیده‌تر افزایش می‌یابد. از این رو برای جلوگیری از افزایش ابعاد و وزن دستگاه‌ها، فناوری جدیدی برای ساخت قطعات الکترونیکی ابداع شده است. SMD یا Surface Mount Device به معنای قطعاتی که روی سطح نصب می‌شوند، نسل جدیدی از قطعات الکترونیکی هستند که به طور مستقیم بر روی سطح مدار چاپی یا PCB نصب می‌گردند. تکنولوژی نصب سطحی یا SMT روشی‌ است که برای مونتاژ این قطعات بر روی برد استفاده می‌شود. در نسل قدیمی‌‌تر قطعات الکترونیک، که به آن‌ها THD یا Through Hole Device گفته می‌شود، قطعات دارای پین‌هایی هستند که برای نصب روی برد به سوراخ کردن برد نیاز دارند که فرایندی زمان‌بر و هزینه‌بر می‌باشد. در حالیکه قطعات SMD به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دارای پین‌های کوتاه‌تر و یا مسطح هستند که به راحتی بر روی سطح برد نصب می‌شوند. این ویژگی باعث کاهش ابعاد و وزن قطعات می‌شود به طوریکه وزن و ابعاد یک المان SMD می‌تواند به حدود یک چهارم تا یک دهم وزن و ابعاد المان همتای THD برسد. همچنین هزینه ساخت قطعات SMD نسبت به THD کمتر است.


مزایا و معایب:

به دلیل ابعاد کوچک‌تر قطعات SMD می‌توان تعداد المان‌های بیشتری را در سطح کوچک‌تری از برد جایگذاری کرد. به علاوه به دلیل تکنولوژی نصب سطحی می‌توان از دو طرف PCB برای نصب قطعات استفاده کرد. از این رو می‌توان برد کوچک‌تر و منسجم‌تری داشت. همچنین هزینه ساخت مدار نیز کاهش می‌یابد. به دلیل ابعاد بسیار کوچک قطعات SMD مونتاژ آن‌ها داری حساسیت‌هایی می‌باشد و اغلب با دستگاه‌های مخصوص انجام می‌گیرد از این رو خطاهای انسانی کاهش یافته و سرعت مونتاژ افزایش می‌یابد. از دیگر مزایای این فناوری می‌توان به کاهش مقاومت و اندوکتانس در اتصال اشاره کرد که موجب می‌شود المان در فرکانس‌های بالا عملکرد بهتری داشته باشد.
این قطعات برای استفاده در توان‌های بالا مناسب نیستند. همچنین از این تکنولوژی برای ساخت قطعاتی که در معرض تنش‌های مکانیکی هستند و قطعاتی با ابعاد بزرگ مانند ترانس‌ها استفاده نمی‌شود.

SMD یا THD ؟

در انتخاب بین المان‌های SMD و DIP، مواردی چون هزینه تمام‌ شده قطعات، توان مصرفی، میزان جریان عبوری و نیز ولتاژ دو سر المان را باید مورد توجه قرار داد.البته استفاده از قطعات SMD در ولتاژهای و توان های بالا به دلیل ابعاد کوچک و نزدیک بودن پایه ها محدودیت هایی نیز دارد .

فروشگاه مکاترونیک مرکز پخش و فروش آنلاین انواع قطعات SMD می‌باشد. در این بخش می‌توانید انواع قطعات SMD شامل انواع سوئیچ‌، دیود، ترانزیستور، آی‌سی، رگولاتور، میکروکنترلرها را بیابید. برای یافتن محصول مورد نظر کافیست روی زیرگروه‌های زیر کلیک کرده و قطعات را با توضیحات و قیمت‌های به‌روز مشاهده نمایید. در صورتی‌که پیش از خرید قطعات SMD سوال فنی دارید می‌توانید با عضویت در سایت، سوال خود را در بخش مربوط به نظر و سوال فنی با ما در میان بگذارید.

نمایش 1 تا 12 از 81 (7 صفحه)